RU KZ TR
Maps
Kılıç Ali Sokak No : 6 Oran Sitesi
Çankaya Ankara / TÜRKİYE
+90 312 491 91 00
ankara@mfa.kz
Kazakistan Meclis Başkanı N. Nigmatulin Çankaya Köşkü’nde

Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, çok partili hayata geçilmesinin Kazakistan’ın gücüne güç katacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) IV. Genel Kurulu çerçevesinde ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştiren Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Görüşmede TBMM Başkanı Cemil Çiçek de hazır bulundu.

KAZAKİSTAN’IN ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇİŞİ

Geçen yıl yapılan seçimlerin ardından yeniden Meclis Başkanlığına seçildiği için Kazak misafirini tebrik eden Cumhurbaşkanı Gül, Kazakistan Meclisi’nde artık üç partinin temsil edildiğini ve çok partili hayata geçilmesinin Kazakistan’ın gücüne güç katacağını söyledi. Görüşmede ikili ilişkilerin çeşitli boyutları üzerinde duruldu.

 MECLİS BAŞKANI NİGMATULİN: “BAĞIMSIZLIĞIMIZI TANIYAN İLK ÜLKE OLMANIZI UNUTMAYACAĞIZ”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in selamlarını ileten Meclis Başkanı Nigmatulin, Kazak halkının, bağımsızlıklarını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olmasını hiçbir zaman unutmayacağını vurguladı.

 “NAZARBAYEV ÖNDERLİĞİNDE KAZAKİSTAN BÜYÜK MESAFE KAT ETTİ”

Cumhurbaşkanı Gül, “Türk Dünyasının Aksakalı” olarak niteledikleri Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in önderliğinde Kazakistan’ın yirmi yılda büyük mesafe kat ettiğini, CICA ve AGİT dönem başkanlıklarını başarıyla üstlendiğini, EXPO-2017’ye ev sahipliği yapmaya hazırlandığını ve tüm bu başarılarla bizim de iftihar ettiğimizi dile getirdi. TÜRKPA gibi müşterek platformlardan yararlanarak parlamentolar arasında iş birliğinin geliştirilmesinin ilişkilerimize ilave bir zenginlik unsuru katacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’e selamlarının ve iyi dileklerinin iletilmesini istedi.Copyright © 2007-2017 www.kazakhstan.org.tr | Her hakkı saklıdır.
Kılıç Ali Sokak No : 6 Oran Sitesi - Çankaya Ankara / TÜRKİYE
+90 312 491 91 00
ankara@mfa.kz
Web Tasarım : TURNA MEDYA ®